|
|
ALTA 2011 Program
Thursday 1 December 2011
[Friday]
9:00-10:00 Keynote presentation (chair: Mark Johnson)
- Wray Buntine
Discovery in Text: Visualisation, Topics and Statistics
10:00-10:30 Coffee break (30 mins)
10:30-10:40 Introductory remarks by local organisers
10:40-12:20 Oral presentations (chair: James Curran)
-
Benjamin Börschinger and Mark Johnson
A Particle Filter algorithm for Bayesian Wordsegmentation
-
Bevan Jones, Mark Johnson and Sharon Goldwater
Formalizing Semantic Parsing with Tree Transducers
-
Mark Johnson
Parsing in Parallel on Multiple Cores and GPUs
-
Mehdi Parviz, Mark Johnson, Blake Johnson and Jon Brock
Using Language Models and Latent Semantic Analysis to Characterise the N400m Neural Response
LUNCH
14:00-15:15 Oral presentations (chair: Mark Dras)
-
Shunichi Ishihara
A Forensic Authorship Classification in SMS Messages: A Likelihood Ratio Based Approach Using N-gram
-
Su Nam Kim and Lawrence Cavedon
Classifying Domain-Specific Terms Using a Dictionary
-
Stephen Merity and James Curran
Frontier Pruning for Shift-Reduce CCG Parsing
15:15-15:45 Coffee break (30 mins)
15:45-16:15 Poster presentations (chair: Francois Lareau) (5 mins per poster)
-
John Cocks and Te Taka Keegan
A word-based approach for diacritic restoration in Māori
-
Nobuagi Akagi and Francesco-Alessio Ursini
The Interpretation of Complement Anaphorae: the case of The Others
-
Francesco-Alessio Ursini and Nobuagi Akagi
The Interpretation of Plural Pronouns in Discourse: The Case of They
-
Jenny Mcdonald, Alistair Knott, Richard Zeng and Ayelet Cohen
Learning from student responses: A domain-independent natural language tutor
-
Md. Waliur Rahman Miah, John Yearwood and Sid Kulkarni
Detection of child exploiting chats from a mixed chat dataset as a text classification task
-
Marcin Nowina-Krowicki, Andrew Zschorn, Michael Pilling and Steven Wark
ENGAGE: Automated Gestures for Animated Characters
16:15-17:25 Presenters put up their posters
17:25-18:45 Poster session with ALS
19:30- Dinner
Friday 2 December 2011
[Thursday]
9:00-10:40 Joint session with ADCS (chair: David Martinez)
-
Li Wang, Diana Mccarthy and Timothy Baldwin
Predicting Thread Linking Structure by Lexical Chaining
-
Diego Molla and Maria Elena Santiago-Martinez
Development of a Corpus for Evidence Based Medicine Summarisation
-
Mike Symonds, Peter Bruza, Laurianne Sitbon and Ian Turner
Tensor Query Expansion: A cognitively motivated relevance model
-
Yan Shen, Yuefeng Li, Yue Xu, Renato Lannella, Abdulmohsen Algarni and Xiaohui Tao
An Ontology-based Mining Approach for User Search Intent Discovery
10:40-11:10 Coffee break (30 mins)
11:10-12:25 Oral presentations (chair: Tim Baldwin)
-
(best paper award) Francois Lareau, Mark Dras, Benjamin Boerschinger and Robert Dale
Collocations in multilingual text generation: Lexical Functions meet Lexical Functional Grammar
-
Abeed Sarker, Diego Molla and Cecile Paris
Outcome Polarity Identification of Medical Papers
-
Sze-Meng Jojo Wong, Mark Dras and Mark Johnson
Topic Modeling for Native Language Identification
14:00-15:00 Prizes and AGM
15:00-15:30 Special presentation
-
Dominique Estival
OzCLO: The Australian Computational Linguistic Olympiad
15:30-16:00 Coffee break (30 mins)
16:00-16:45 Special presentation
-
Diego Molla and Abeed Sarker.
Automatic Grading of Evidence: The 2011 ALTA Shared Task
16:45-17:00 Wrap-up
17:25-18:45 Poster session with ALS + drinks
|
|